Doç.Dr.Evren Bolgün, 1994 yılından itibaren aracı kurum ve özel bankaların hazine/fon yönetimi bölümlerinde sürdürmüş olduğu profesyonel iş yaşamına daha sonra spot ve vadeli finansal türev ürün fiyatlamaları ile ürün pazarlanması konularında yoğunlaşarak devam etmiştir. 1998 yılından itibaren “Risk Yönetimi ve Portföy Yönetimi” alanındaki akademik çalışmaları devam etmektedir. Yurtdışı ve yurtiçinde Bankacılık ve Sermaye Piyasası, Uluslararası Finans, Finansal Türevler ve Risk Yönetimi konularında vermekte olduğu bir çok eğitim ve seminer iştiraki yanında çeşitli akademik dergi, periyodik yayınlar ve gazetelerde birçok yazı ve araştırmaları yayınlanmıştır.

2001 yılından itibaren banka ve diğer finansal kuruluşlarda Basel II-III Entegrasyonu, Piyasa Risk Ölçümü & Yönetimi ile Dinamik Aktif/Pasif Yönetimi alanlarında çeşitli risk yönetimi projelerinde proje yöneticisi olarak çeşitli roller üstlenmiştir.
2002 yılından itibaren özel üniversitelerin lisans ve yüksek lisans öğrencilerine yönelik olarak ilgili konularda verdiği eğitimler ile akademik çalışmalarına Özyeğin Üniversitesi Finans Mühendisliği bölümünde devam etmektedir.
2003 yılında Türkiye’nin ilk finans mühendisliği uygulama örneklerini içeren “Risk Yönetimi” başlıklı bir kitabı bulunmaktadır.
2005-2006 yıllarında yabancı bir danışmanlık firmasına bağlı Yönetim Danışmanı olarak yurtdışında “Bankalarda İş Süreçlerinin İyileştirilmesi ve Risk Yönetimi” projelerinde çalışmıştır.
2006-2011 yılları arasında profesyonel iş yaşamını İş Yatırım Risk Yönetimi Müdürü olarak sürdürmüştür. İlgili dönemde sermaye piyasası mevzuatı uyarınca kurumun ve müşterilerin kredi, faiz, kur,likidite, karşı taraf risklerinin ölçülmesi ve yönetimi çalışmalarından sorumlu olmuştur.
2011 yılında üç ortak ile kurdukları bağımsız Notus Portföy Yönetimi şirketini 2015 sonunda İtalyan Azimut International grubuna devretmiştir.
2015 yılından bu yana finans alanında serbest eğitmenlik ve kurumsal finansal danışmanlık hizmetlerini gerçekleştirmektedir.
1996 yılından itibaren Kanal E, Skytürk360, TGRT, CNNTürk, NTV,..vs gibi birçok ulusal televizyon kanalları ile CNBC-E ve BloombergHT gibi ekonomi kanallarında program sunumu ve konuk katılımı şeklinde medya alanında bir çok hizmetleri olmuştur.
İstanbul Üniversitesi ikinci üniversite programı kapsamında Felsefe bölümüne başlayarak akademik yaşamına farklı bir disiplin üzerinden devam etmektedir.